درباره نشریه

درباره مجله

فصلنامه علمی مطالعات بنیادین و کاربردی جهان اسلام، فصلنامه ای با دسترسی باز (به متن مقالات) است که توسط انجمن ژئوپلیتیک ایران با همکاری مرکز آینده پژوهی جهان اسلام منـتشر می‌شود. این نشریه از سیاست داوری تخصصی دو سو ناشناس در بررسی مقالات استفاده نموده و به مباحث مهم و اساسی در حوزه علوم سیاسی، روابط بین الملل، مطالعات منطقه ای، ژئوپلتیک و آینده پژوهی در سطح مطالعاتی جهان اسلام می پردازد. این نشریه در بررسی و انتشار مقالات علمی از اصول و معیارهای کمیته اخلاق نشر (COPE) پیروی می نماید. همه مقالات ارسالی توسط نرم افزار مشابهت یاب همیاب بررسی می شوند تا از اصالت آنها اطمینان حاصل شود و پس از آن توسط داوران معتبر و مجرب به دقت مورد ارزیابی قرار می گیرند. این نشریه مورخ 4 اسفند 1400، به لیست نشریات دارای اعتبار علمی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری وارد شد. 

این فصلنامه بر اساس پروانه انتشار شماره 85738 در تاریخ 1398/06/25 به موجب ماده 13 قانون مطبوعات منتشر می‌شود.


سیاست های مالی

هزینه های پردازش مقاله

فرایند بررسی اولیه به وسیله دبیر تخصصی و داوری مقالات در فصلنامه علمی مطالعات بنیادین و کاربردی جهان اسلام، کاملا رایگان است و هیچ هزینه ای برای نویسندگان ندارد. از مقالات پذیرفته شده و آماده به انتشار که کد DOI برای آن‌ها صادر شده،؛ بر اساس "آئین‌نامه تعیین هزینه پردازش مقالات در نشریات علمی دسترسی باز" هزینه دریافت خواهد شد.

مطابق بخشنامه شماره 40879 مورخ 1401/02/24 وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، پردازش (ویراستاری فارسی و انگلیسی، صفحه آرایی) و انتشار و چاپ مقاله در فصلنامه مطالعات بنیادین و کاربردی جهان اسلام دارای هزینه‌ای به مبلغ 12 میلیون ریال معادل یک میلیون و دویست هزار تومان است.   (برای دریافت بخشنامه کلیک کنید)


هزینه اشتراک

فصلنامه علمی مطالعات بنیادین و کاربردی جهان اسلام به عنوان یک مجله الکترونیکی با دسترسی آزاد منتشر می شود، بنابراین هیچ هزینه اشتراکی برای مخاطبان وجود ندارد.


بیانیه دسترسی آزاد

فصلنامه علمی مطالعات بنیادین و کاربردی جهان اسلام، یک فصلنامه با دسترسی باز است به این معنی که دسترسی به تمامی مقالات این نشریه آزاد و رایگان است و مقالات بلافاصله پس از انتشار در وبسایت نشریه قابل دسترس خواهند بود. نشریه پیشرفت های مالی و سرمایه گذاری تحت شرایط و معیارهای مجوز Creative Commons Attribution License 4.0 International (CC-BY  4.0)  منتشر می شود و دارندگان مجوز فقط در صورت استناد به مقاله منتشر شده اصلی می توانند آثار را کپی، توزیع، نمایش و ایجاد کنند.

   

 

بیانیه کپی رایت (حق چاپ) 

در این نشریه نویسندگان تمامی حقوق (کپی رایت) را برای محتوای مقالات به طور نامحدود حفظ می نمایند.

  


سیاست های اخلاقی انتشار 
 • فصلنامه علمی مطالعات بنیادین و کاربردی جهان اسلام در بررسی و انتشار مقالات، پیرو کمیته اخلاق نشر(COPE)  است و مطابق با قوانین اخلاقی با بالاترین استانداردهای اخلاقی مطابقت دارد.
 • نویسندگان در زمان ارسال مقاله باید تعهد دهند که مقاله آنها حاصل یک کار پژوهشی اصیل است و در جای دیگری به هیچ زبانی منتشر و یا برای بررسی به نشریه دیگری ارسال نشده است (برای اطلاعات بیشتر از اصول اخلاقی نشریه حتما صفحه اخلاق نشر را مطالعه نمایید).
 • قوانین و قراردادهای مربوط به حق چاپ باید توسط نویسندگان رعایت شود.
 • هر نوع سرقت ادبی غیراخلاقی است و غیرقابل قبول است.

برای کسب اطلاعات در مورد این موضوع در انتشار و دستورالعمل های اخلاقی، لطفاً به http://publicationethics.org مراجعه کنید.


برنامه زمانبندی انتشار

فصلنامه علمی مطالعات بنیادین و کاربردی جهان اسلام، به صورت فصلنامه منتشر می شود و 4 شماره را در سال منتشر می کند. تمامی مقالات منتشر شده از ابتدا تا کنون در وب سایت اختصاصی نشریه در دسترس خواهد بود.


سیاست مقابله با سرقت ادبی (پلاجیاریسم) 
 • سرقت ادبی عبارت است از استفاده عمدی از ایده های دیگران یا سایر مطالب اصلی به گونه ای که تصور انجام کار توسط نویسنده را ایجاد کند.  کپی کردن حتی یک جمله از نسخه خطی شخص دیگری یا حتی یکی از نویسندگان که قبلاً منتشر شده است، بدون استناد مناسب به وسیله فصلنامه علمی مطالعات بنیادین و کاربردی جهان اسلام به عنوان سرقت علمی تلقی می شود. در این نشریه سرقت ادبی نقض جدی اخلاق انتشار است و تمام مقالات تحت بررسی یا منتشر شده با استفاده از نرم افزار پیشگیری از سرقت ادبی بررسی می شوند. 
 • برای مقالات فارسی از نرم افزارهای همیاب و سمیم نور و برای مقالات انگلیسی از سرویس ithenticate برای بررسی مشابهت مقالات استفاده می شود. 
 • اگر سرقت ادبی در حین داوری تشخیص داده شود، مقاله  رد می شود. در صورت شناسایی سرقت ادبی پس از انتشار، مجله محیط زیست و مهندسی آب این حق را برای خود محفوظ می دارد که، مقاله را اصلاح یا حذف کند. نشریه، این حق را برای خود محفوظ می دارد که در مورد سرقت ادبی که قبل یا بعد از انتشار آشکار شده است، مؤسسات نویسندگان را مطلع کند.


 

اطلاعات کتاب­ شناختی مجله

عنوان فارسی مجله

فصلنامه علمی مطالعات بنیادین و کاربردی جهان اسلام

عنوان انگلیسی مجله

Quarterly Journal of Fundamental and Applied Studies of the Islamic World 

شاپا (ISSN)

شاپا چاپی: 2717-0926

شاپا الکترونیکی: 2717-0934

حوزه موضوعی مجله

 علوم سیاسی، روابط بین الملل، مطالعات منطقه ای، ژئوپلیتیک، آینده پژوهی

زبان

فارسی (با چکیده مبسوط انگلیسی)

سال شروع انتشار

1398

فاصله انتشار

فصلنامه

ناشر

 انجمن ژئوپلیتیک ایران و مرکز آینده پژوهی جهان اسلام 

وضعیت انتشار

فعال

نوع داوری

داوری تخصصی دو سو ناشناس 

نوع دسترسی

دسترسی آزاد، عمومی

نوع مجوز انتشار

 Creative Commons Attribution License 4.0 International (CC-BY  4.0) 

نرم‌افزار تشخیص سرقت ادبی

برای مقالات فارسی از نرم افزارهای همیاب و سمیم نور و برای مقالات انگلیسی از سرویس ithenticate برای بررسی مشابهت مقالات استفاده می شود. 

هزینه پردازش و چاپ مقاله

لطفا صفحه هزینه های بررسی مقاله را ببینید 

مالک حق‌مؤلف / دارنده حق حق‌مؤلف

در این نشریه نویسندگان تمامی حقوق (کپی رایت) را برای محتوای مقالات به طور نامحدود حفظ می نمایند.

بیانیه دسترسی آزاد

https://journal.iiwfs.com/journal/process?ethics

 


 

سیاست های دسترسی باز

فصلنامه علمی مطالعات بنیادین و کاربردی جهان اسلام تحت شرایط و معیارهای مجوز Creative Commons Attribution License 4.0 International (CC-BY  4.0)  منتشر می شود و دارندگان مجوز فقط در صورت استناد به مقاله منتشر شده اصلی می توانند آثار را کپی، توزیع، نمایش و ایجاد کنند.


 

سیاست های انتشار

فصلنامه علمی مطالعات بنیادین و کاربردی جهان اسلام پیرو کمیته اخلاق نشر(COPE)  است و مطابق با قوانین اخلاقی با بالاترین استانداردهای اخلاقی مطابقت دارد.

 

ویژگی های اصلی نشریه: 

 • صاحب امتیاز : انجمن ژئوپلتیک ایران با همکاری مرکز آینده پژوهی جهان اسلام
 • دوره انتشار: فصلنامه
 • نوع مقاله:   (علمی)
 • زبان: فارسی، با چکیده مبسوط انگلیسی
 • نوع اعتبار: علمی-پژوهشی (وزارت علوم، تحقیقات و فناوری)
 • نوع داوری: دو سو ناشناس
 • میانگین زمان داوری: 5 ماه
 • بازه زمانی بررسی اولیه مقالات: حداکثر  4 روز
 • نوع انتشار: چاپی/ الکترونیکی
 • هزینه بررسی و انتشار: ندارد
 • سال آغاز انتشار: 1397
 • نرخ پذیرش مقالات:  25 درصد
 • دسترسی به متن مقالات: دسترسی باز
 • مدیر مسوول: دکتر سیدحمزه صفوی
 •  سردبیر نشریه: دکتر سیدیحیی صفوی
 •  دستیار سردبیر: دکتر مصطفی قادری حاجت
  دبیر تخصصی: محمدرضا محمدی
 •  شاپا چاپی:0926-2717  
 •  شاپا الکترونیکی:  0934-2717

به اطلاع پژوهشگران و نویسندگان محترم می‌رساند با توجه به درخواست سازمان نشریات علمی کشور، ثبت و نمایش شناسه رایگانORCIDو ایمیل آکادمیک  برای تمامی نویسندگان(حتی‌المقدور نویسنده مسئول) مقالات الزامی گردید. لذا از نویسندگان محترم درخواست می‌شود قبل از ارسال مقاله به فصلنامه مطالعات بنیادین و کاربردی جهان اسلام نسبت به اخذ کد شناسه پژوهشگرORCID و ایمیل آکادمیک اقدام نمایند.

جهت دریافت کد شناسه پژوهشگرORCID به لینک ذیل مراجعه نمائید.

https://orcid.org/

راهنمای فارسی دریافت کد شناسه پژوهشگر ORCID

http://ijme.mui.ac.ir/files/site1/files/orcid_help.pdf